Üye Girişi

 

Yoga Eğitmeni Olma Serüveninde  Kendinize Soracağınız Sorular

Yoga öğretme isteğiniz varsa ya da yoga pratiğinizde eğitmenlik eğitimiyle derinleşmek istiyorsanız, kişisel yoga deneyiminizin ve eğitimle ilgili ihtiyaçlarınızın farkında olmanız gerekir. Bütün bunları bilmeniz, bireysel eğitim sürecinizi, alacağınız profesyonel eğitimi ve kişisel pratiğinizi destekleyecek bir program bulmanızda size yardımcı olacaktır.

Hangi Yoga stilini öğrenmek ve öğretmek istersiniz?

En bilinen stiller şunlardır: Ananda, Ashtanga, Bikram, Iyengar, Integral, Kripalu, Kundalini, Sivananda ve Vinyasa.

Saygı  duyduğunuz ve birlikte çalışmak istediğiniz eğitmenler var mı?

Yoga eğitmeni olmaya karar vermeden önce yeterince yoga uygulaması yapmış olmanız ve/ veya eğitmeni olmak istediğiniz  stilin size uygun olup olmadığını fark edecek kadar o stilde derse katılmış olmanız doğru olandır. Yer, zaman ve benzeri mazeretlerden dolayı bunu yapamadığınız takdirde, birlikte çalışmayı istediğiniz eğitmenin başlangıç düzeyi sınıfına veya ilgili eğitmenin  workshop’una katılmak olumlu bir adım olacaktır.

Belirli bir grupla mı çalışmak istersiniz?

Eğitimin yetişkin eğitimi, hamilelik eğitimi , yoga terapi gibi belirli özel alanlar içerip içermediğini öğrenin.

Öğrenme biçiminiz nedir?

Eğitim programının süresini ve eğitmenin öğretme biçimini göz önüne alın.

Seçtiğiniz eğitmen eğitimi  programının  ödev ve program yoğunluğu sizin yaşam stilinize ne kadar uygun?

Buna özellikle dikkatinizi çekmek istiyoruz çünkü eğitim programları konaklamalı, haftalık yoğun dersler ya da haftasonu yoğunluklu olabilir.

Eğitim süresince kendinizi  rahat hissedeceğiniz eğitim lokasyonu  neresi olabilir?

Eğitim  lokasyonları Ashram, stüdyo ya da  ev tipi daireler olabilir.  Konaklayacağınız  bir program seçecekseniz,  kalınacak yerlerin özel beslenme programınıza  ya da yaşam stilinize uygun olup olmadığından emin olun.

Seçeceğiniz okula soracağınız sorular:

Seçeceğiniz okula soru sormaktan çekinmeyin. Okulların çoğu öğrencilerden zaman ve para talep eder. Sizin için uygun olan programı bulmak için çaba gösterin.

Okul şimdiye kadar kaç  eğitmen eğitimi verdi ?

Program hakkında referans alma ihtiyacındaysanız, daha önce mezun olmuş ve/veya halihazırda yoga eğitmenliği yapan eski mezunlarla iletişim kurma dileğinizi okula bildirin. Önerilen eğitmenlerden 2-3 tanesi ile diyoloğa girin, mümkünse en az birinin dersini takip edip programla ilgili fikirlerini alın.

Program neleri içeriyor ve programın sunumu nasıl yapılacak?

Programın nasıl bir formatı olduğunu ve hangi konuları içerdiğini öğrenerek, size özel öğrenme biçimlerine uygunluğunu kontrol edin. 

Eğitmen eğitmenleri kimlerden oluşuyor?

Eiğtmenlerle ve diğer eğitmen grubuyla  ne kadar zaman geçirileceği öğreniniz.

Eğitmen eğitmenlerinin deneyimi nedir?

Eğitmenlerin eğitim verdikleri alanlarda iyi öğrenim görmüş ve deneyimli olduklarından emin olun.

Değerlendirme süreci nasıl olacak?

Programı başarıyla bitirmek için öğrenciden neler beklendiğini  ve ölçme ve değerlendirmenin nasıl yapılacağını mutlaka öğrenin.

Mentorlük  programı mevcut mu?

Bu rehberliğin programa dahil olması sizin için büyük bir avantaj. Çünkü mentörlük sınıf formatının dışında öğrenciye daha bireysel bir hizmet veren , öğrenme sürecini pekiştiren faydalı bir yöntemdir.

Program eğitmeni destekleyen ve/veya bağlayan maddeler içeriyor mu?

Eğer varsa; eğitmeni destekleyen ve/veya bağlayan şartlarla ilgili bilgi alın ve eğitmen adaylarıyla  hangi koşullarda sözleşme yapıldığını öğrenin.

Programın  fiyatı nedir ve ödeme koşulları nelerdir?

İhtiyaçlarınıza uygun ödeme koşullarından haberdar olun.Öngörülemeyen bir mazeretinizden dolayı  programı tamamlamada  sorunla karşılaşırsanız, telafinin mümkün olup olmadığını öğrenin.